Достапни линкови

Британија забрани извоз на направа за детонирање бомби


Британија го забрани извозот на направата која се користеше за детонирање на бомби во Авганистан и Ирак, поради обвинувањата дека не функционира. Властите од земјата се решија на тој чекор по истрагата на телевизијата ББЦ, кои ја однесоа направата во лабараторија, каде што утврдија дека таа не е соодветна за извршување на детонации. Ирачките безбедносни сили ја користеа направата за детонирање на илјадници бомби во земјата.
XS
SM
MD
LG