Достапни линкови

Македонија годинава со економски раст?


Македонија се очекува годинава да оствари економски раст од два насто, а во 2011 од 3,8 проценти. Ова се наведува во ревидираната прогноза на Европската банка за обнова и развој, според која, Македонија минатата година ја завршила со пад на економските активности од 1,2 отсто. ЕБРД за годинава прогнозира просечен раст во сите земји во транзиција од 3,3 проценти.
XS
SM
MD
LG