Достапни линкови

Владиката нишки Иринеј е нов поглавар на СПЦ


Владиката нишки, Иринеј денеска е избран за патријарх на Српската Православна Црква. Ѕвоната на Соборната Црква во Белград се огласиле во 14 часот и 20 минути, што означи дека е избран новиот патрихарх. Иринеј е роден во 1930-та година во Видово кај Чачак, завршил богословија во Призрен,а потоа богославски факултет во Белград. Постдипломски студии завршил во Атина.
XS
SM
MD
LG