Достапни линкови

САД остануваат цивилно во Авганистан и Пакистан


Соединетите Држави ќе го задржат цивилното присуство во Авганистан и во Пакистан и откако американските борбени трупи ќе го напуштат регионот. Во новиот извештај на Стејт Департментот се наведува дека Вашингтон нема да се откаже од Авганистан како што се случи со советското повлекување во 1989 година. Ова е образложено со страхувањето дека во таков случај Авганистан ќе стане безбедно засолниште за Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG