Достапни линкови

Во Турција акција против Ал Каеда


Турската полиција денеска извршила рации низ целата земја во потрага по членови на Ал Каеда. Полуофицијалната новинска агенција Анадолија прецизира дека симултано биле извршени упади во 16 провинции при што биле упасени неколку десетици луѓе. Во 2003 година, исламските милитанти поврзани со Ал Каеда извршиле неколку самоубиствени бомбашки напади во Истанбул, при што загинаа речиси 60 лица.
XS
SM
MD
LG