Достапни линкови

НАСА: без трага од сондата Феникс на Марс


Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека нема сигнали од сондата Феникс за која се претпоставува дека замрзнала во близина на северниот пол на Марс. Се прецизира дека во изминативе три дена вселенското летало Одисеј триесетина пати поминало над сондата, но не добило никакви сигнали од неа. Феникс слета на Марс во мај 2008 година.
XS
SM
MD
LG