Достапни линкови

Хаити: расселување на 400 илјади луѓе


Владата на Хаити најави дека планира да рассели 400 илјади луѓе кои останаа без своите домови по земјотресот и кои сега живеат во импровизирани кампови во Порт о Пренс. Тие би требало да бидат преселени во нови наслеби во околината на градот. Властите се загрижени од појава на епидемии. До ова доаѓа откако спасувачките екипи соопштија дека се намалуваат надежите за откривање преживеани под урнатините. Фокусот, како што е наведува, сега треба да се насочи врз повредените и врз луѓето кои остнаа без домови.
XS
SM
MD
LG