Достапни линкови

Погреби на загинатите во судирите во Нигерија


Во Нигерија во градот Јос денеска се одржаа погребите на 300 луѓе, кои загинаа за време на судирите меѓу муслиманите и христијаните во минатата недела. Насилството во градот еруптираше кога започна реконструкцијата на домовите, кои беа уништени во минатогодишните конфликти, во кои мораше да интервенира и војската. Црвен Крст соопшти дека околу 18 илјади луѓе останале без своите домови. Градот Јос се наоѓа на границата меѓу муслиманското население на север и христијанското на југ.

XS
SM
MD
LG