Достапни линкови

Русија ќе активира нуклеарен реактор во Иран


Шефот на руската национална нуклерана коорпорација, Сергеј Кириленко соопшти денеска дека земјата ќе го активира нуклеарниот реактор, што беше изграден пред 15 години во склоп на иранската нуклеарна постројка Бушер. Русија се сложи да го изгради реакторот во Иран во 1995 година, но проектот вреден 1 милијарда долари беше одложен. САД не го одобруваа проектот, бидејќи се соменеваа дека Иран ќе го искористи реакторот за производство на нуклеарно оружје. Но во последниве години САД го променија мислењето.
XS
SM
MD
LG