Достапни линкови

Русија двојно ќе ја зголеми испораката на гас од Азербеџан


Руската компанија Газпром соопшти денеска дека нивната испорака на гас од Азербеџан наредната година ќе биде зголемена за двојно и ќе изнесува две милијарди кубни метри. Новиот договор може да има влијание врз придонесот на Азербеџан на гасоводот Набуко, кој треба да започне да функционира во 2014 година. Набуко ќе ја снабдува Европа со природен гас преку каспиското море и Турција, со цел да се намали завиноста од снабдувањето со гас преку Русија. Азербеџан минатата година испорача 23,6 милијарди кубни метри природен гас.

XS
SM
MD
LG