Достапни линкови

СДСМ ја напушти седницата,а јаболкарите протестираат


Пратеничката група на СДСМ денеска ја напушти работата на 90. седница на Собранието откако владејачкото мнозинство не гласаше на дневен ред да бидат ставени информациите за спомениците што треба да се постават на плоштадот во Скопје и за состојбата, производството, откупот и пласманот на јаболката од реколтата во 2009 година. Денеска производителите на јаболка го блокираа магистралниот пат Битола – Ресен и соопштија дека ќе протестираат се додека владата не ги исполни нивните барања за добивање на 4 денари за килограм јаболка.

XS
SM
MD
LG