Достапни линкови

Знакот кој беше украден од Аушвиц вратен во музеј


Знакот “Работата ќе ве ослободи” што беше украден минатиот месец од еден нацистички логор на смртта во Аушвиц е вратен во музеј. Потпаролот на музејот соопшти дека знакот кој крадците го искршиле на 3 дела нема да биде реставриран до одбележувањето на 65 годишнината од ослободувањето на логорот на 27 јануари во 1945 година од страна на советските сили . Пет полски државјани се обвинети за кражбата.
XS
SM
MD
LG