Достапни линкови

Американскиот секретар за одбрана Гејтс во Пакистан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гетјс пристигна во Пакистан со цел на лидерите на земјата да им ја објасни американската воена стратегија за соседен Авганистан. Гејтс, како што пишува весникот Њуз, предупредува дека Авганистан и Пакистан мора да удрат посилно врз, како што рекол, талибанскиот рај во пограничната област. Пакистан превзеде офанзива врз талибанските фракции кои ја напаѓаат државата, но не изврши напад врз талибанските упоришта по должината на границата со Авганистан.
XS
SM
MD
LG