Достапни линкови

Кинеската економија со раст од 8,7 отсто


Кина објави дека нејзината економија забележала раст од 8,7 отсто во 2009 година. Растот ја зголемува увереноста дека Кина ќе ја надмине Јапонија и ќе стане втора економија во светот, по САД. Кинескиот завод за статистика соопшти дека бруто домашниот приход е зголемен за 10,7 отсто.
XS
SM
MD
LG