Достапни линкови

Пронајдени останки на англиска принцеза стари 1000 години?


Германските истражувачи соопштија денеска дека можеби пронашле најстари зачувани останки од член на англиското кралско семејство. Според првичните испитувања коските пронајдени во гроб во Магедбург во Германија и припаѓале на принзезата Идит, која ја напуштила Англија, кога се омажила со саксонски војвода, пред 1000 години. Примероци од коските се пратени на универзитетот Бристол во Англија на понатамошни испитувања.
XS
SM
MD
LG