Достапни линкови

Иран го отфрлил предлогот за извоз на осиромашен ураниум


Иран го отфрлил предлогот на големите светски сили да извезе поголем дел од осиромашениот ураниум од кој би можел да направи нуклеарни боеви глави, изјавија неименувани дипломати за Асошиетед прес. Во одговорот што неодамна и бил доставен на Меѓународната агенција за атомска енергија, Иран понудил да изврши размена на ураниумот на сопствена територија и истовремено да добие гориво за својот истражувачки реактор. Предлогот на големите сили предвидуваше Техеран да извезе 70 насто од ураниумот, кој по една година би бил вратен назад како гориво за неговите реактори, со што би можел да се употреби само за производство на електрична енергија, но не и за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG