Достапни линкови

Во Египет пронајден храм стар 2000 години


Египетските власти соопштија денеска дека археолозите пронашле храм, кој е стар повеќе од 2000 години и кој најверојатно бил изграден во чест на античката божица мачка Бастет. Советот за антиквитети изјави дека урнатините на храмот Птолемаик биле пронајдени во градот Александрија и дека тој и припаѓал на кралицата Беренице, жената на Птолеми, кој владеел во Египет во 3 век. Но други археолози
сметаат дека храмот бил посветен на божицата мачка.
XS
SM
MD
LG