Достапни линкови

Протести во Москва во чест на еден адвокат и новинар?


Руските активисти за човекови права соопштија дека планираат да одржат два протеста во Москва за да им одадат почит на адвокатот за човекови права Станислав Маркелов и новинарот Анастасија Бабурова кои беа убиени пред година дена. Маркелов ги откри злоставувањата во Чеченија, а Бабурова работеше за опозицискиот весник Новаја Газета. Убиствата беа осудени од меѓународните групи за човекови права.
XS
SM
MD
LG