Достапни линкови

Ерменски опозициски новинар осуден на 7 години затвор


Ерменскиот суд го осуди на 7 години затвор опозицискиот новинар Никол Пашиниан за неговата вмешаност во протестите, по спорните претседателски избори во 2008 година. Пашиниан кој е уредник на еден весник беше организатор на протестите по победата на Серж Саркисиан на изборите. Во тогашните судири на полицијата и на демонстрантите, животот го загубија 10 луѓе.
XS
SM
MD
LG