Достапни линкови

Зголемена безбедност во Кабул


Зголемени безбедносни мерки се воведени во Кабул по вчерашните самоубиствени бомбашки напади во центарот на главниот град на Авганистан. Во борбите во близина на претседателската палата и на други владини згради загинале најмалку 12 луѓе, меѓу нив и припадници на безбедносните сили, како и седуммина од напаѓачите. Авганистанските сили по петчасовни борби успеале, како што рече претседателот Хамид Карзаи, да ја стават ситуацијата под контрола. Одговорноста за нападите ја презедоа талибанските милитанти.
XS
SM
MD
LG