Достапни линкови

Немири меѓу казахстанските и узбекистанските граничари


Казахстан ги обвини граничарите на Узбекистан дека повредиле еден нивни граничар. Борбата меѓу граничарите на двете земји се случила во селото Чек, бидејќи како што соопштија казахстанските граничари нивните узбекистански колеги влегле на територијата на земјата без дозвола. Узбекистан досега не го потврди инцидентот. Двете земји се во спор поради водените ресурси во регионот, како и за границата и цените на гасот.XS
SM
MD
LG