Достапни линкови

Еспања-Шпанија ќе ги потикне евроинтеграциите на Западен Балкан


Шпанскиот амбасадор во Белград, Ињиго де Паласио Еспања соопшти денеска дека Шпанија за време на претседавањето со ЕУ ќе го поттикне процесот за евроинтеграции на Западен Балкан, а Србија ќе биде во фокусот на внимание на официјален Мадрид. Посебно внимание ќе се даде и на интензивирање на процесот на евроинтеграција на БиХ и решавањето на спорот со името меѓу Македонија и Грција. Тој изрази и очекување дека преговорите со Хрватска за членство во ЕУ ќе бидат завршени во наредните 6 месеци, а дека Црна Гора ќе продолжи со напредокот.
XS
SM
MD
LG