Достапни линкови

ЕУ ќе издвои 450 илјади евра помош за Хаити


Европската Унија ќе издвои 450 илјади евра за Хаити, по земјотресот што го погоди островот минатата недела. Европската комисија ќе даде 330 милиони за помош на настраданите во земјотресот, а земјите членки на унијата 92 милиони. Црвен Крст во меѓувреме соопшти дека насилството и очајот во главниот град Порт О Пренс се во раст. Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска ќе го информира Советот за безбедност за ситуацијата во Хаити.
XS
SM
MD
LG