Достапни линкови

Ирак потпиша договор за искористување на нафтено поле


Ирак денеска потпиша договор со нафтениот гигант Шел и Петронас за искористување на нафтеното поле Мајнон во земјата. Во декември конзорциум воден од Ројал Дач Шел заедно со малезиската национална компанија Петронас ги доби правата за користење на полето, кое има 12,8 милијарди барели нафтени резерви. Ирак во моментов има 115 милијарди барели нафтени резерви, а пред него се само Саудиска Арабија и Иран. Ирачките власти се надеваат дека капацитетот од 12 милиони барели сега ќе се искачи на 25 на ден.
XS
SM
MD
LG