Достапни линкови

Груевски-Пахор:Македонија и Словенија имаат добри односи


Македонија и Словенија имаат одлични политички и економски билатерални односи и меѓу нив нема отворени прашања соопштија денеска премиерот Никола Груевски и неговиот словенечки колега Борут Пахор, по денешната средба во Скопје. Пахор изјави дека Словенија не го сменила позитивниот став за вклучување на Македонија во евро-атланските интеграции. Груевски го запознал Пахор со проблемите околу спорот со името и соопшти дека секоја помош е добредојдена, иако клучот за изнаоѓање на решение е во волјата на двете страни.
XS
SM
MD
LG