Достапни линкови

Ирачкиот суд го осуди на смртна казна помошникот на Хусеин


Ирачкиот суд денеска го осуди на смрт помошникот на Садам Хусеин, Али Хасан ал Мајид познат како хемичарот Али, затоа што наредил напад со отровен гас на градот Халабџа населен претежно со Курди во 1988 година. Најмалку 5000 луѓе беа убиени во досега најсмротоносниот напад со гас врз цивили. Мајид претходно веќе беше осуден на смртна казна за бруталноста за време на режимот на Хусеин.
XS
SM
MD
LG