Достапни линкови

СЗО-меѓу 40 и 50 илјади луѓе загинаа во Хаити


Светската здравствена организација соопшти денеска дека меѓу 40 и 50 илјади луѓе загинале во земјотресот во Хаити, а истиот податок е објавен и во извештајот на Обединетите Нации. Претходно и властите на островот објавија дека бројката на жртви е околу 50 илјади, а 250 илјади луѓе се повредени. Според властите милион и пол жители останале без покрив над глава. Сеуште неможе точно да се знае билансот на катстрофата, која го погоди островот пред 6 дена
XS
SM
MD
LG