Достапни линкови

Авганистанскиот парламент гласа за новите министри


Авганистанскиот парламент денеска го одобри наименувањето на Залмај Расул за министер за надворешни работи, како и министрите за правда и за религиозни прашања, а треба да гласа и за останатите предложени министри од претседателот Хамид Карзаи. Првиот список на Карзаи за новиот кабинет мораше да биде ревидиран откако Парламентот, во почетокот на месецов, отфрли поголем дел од предложените кандидати.
XS
SM
MD
LG