Достапни линкови

Обединетите Нации ке бараат итни 550 милиони долари за Хаити


Обединетите нации денеска соопштија дека нивните хуманитарните агенции ќе упатат итен апел да се соберат околу 550 милиони долари за помош на преживеаните од земјотресот во Хаити. ОН имаат намера Националниот фудбалски стадион во Порт-о-Пренс да го искористат како болница и како колективна кујна за бездомниците кои ги има околу 300.000 во Порт-о-Пренс. Меѓународниот Црвен крст проценува до 50.000 луѓе беа убиени во вторникот 7,0 степени земјотрес.
XS
SM
MD
LG