Достапни линкови

Папата Бенедикт 16 ќе ги подобрува односите со Евреите


Папата Бенедикт 16 ти планира в недела да ја посети главната римска Синагога во обид да ги подобри односите меѓу Римо - Католичката Црква и евреите. Посетата доага по контроверзите околу беафикацијата на Папата Пие 12 во Ватикан што е финален чекор кон прогласување за светец. Критичарите велат дека Папата Пие 12 не сторил многу за да ги заштити евреите за време на Втората Светска Војна.
XS
SM
MD
LG