Достапни линкови

Забрана за 500 политичари да се кандидират на избори во Иран


Ирачките изборни власти им забранија на речиси 500 политичари да се кандидираат на престојните избори. Хамдиа Хусеини од високата независна избирачка комисија соопшти денеска дека забраната за кандидатите е под законот на комитетот, правдата и интегритетот. Тој не изјавил дали на листата има и кандидати, кои имале врски со поранешниот лидер Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG