Достапни линкови

САД ќе издвои 100 милиони долари за Хаити


Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека земјата ќе издвои 100 милиони долари помош за Хаити по земјотресот кој го погоди островот пред два дена. САД ќе испратат и 3500 војници и 2200 маринци да им помогнат на спасувачките екипи. Првите 100 војници ќе пристигат до крајот на денот. Во главниот град на островот Порт о Пренс пристигнуваат со авиони и тимовите на Кина, Франција и Шпанија со тони храна и медицинска помош.
XS
SM
MD
LG