Достапни линкови

Лавров-Еремнија и Турција брзо да спроведат дипломатски односи


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти денеска дека колку побрзо Ерменија и Турција спроведат диломатски односи, толку подобро тоа ќе биде за целиот регион. Двете земји потпишаа протокол за нормализирање на односите во октомври минатата година. За да стапи во сила треба да биде ратификуван од нивните парламенти, но турските власти соопштија дека нема да го потпишат се додека Ерменија не го реши спорот со Азербеџан за сепартистичката област Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG