Достапни линкови

Меркел-на БиХ и престои долг пат за членство во ЕУ


Германскиот канцелар Ангела Меркел соопшти денеска дека на Босна и Херцеговина и престои долг пат за членството во ЕУ. По средбата со претседателот на тричленото босанско претседателство, Жељко Комшиќ во Берлин таа изјави дека без промена на уставот земјата нема непосредна европска перспектива. Меркел ги повика сите страни во БиХ да покажат политичка волја за решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG