Достапни линкови

Браун се обрати пред парламентот за војната во Ирак


Британскиот премиер Гордон Браун соопшти денеска пред парламентот дека тој нема што да крие за неговата вмешаност во владините одлуки за инвазијата во Ирак во 2003 година. Барун потврди дека тој бил дел од кабинетот, кој ја донел одлуката и дека тој стои зад неа. Но тој призна дека напорите за обнова по војната не биле доволни. Парламентот отвори истрага за оправданоста на учеството на земјата во инвазијата, под раководство на САД. Браун во тоа време беше министер за економија.
XS
SM
MD
LG