Достапни линкови

Грузија ќе воведе воена обука во училиштата


Грузиските власти соопштија денеска дека ќе спроведат воена обука низ училиштата во земјата. Учениците ќе бидат запознаени со основните принципи на воената обука, структурата на вооружените сили и ќе учат како да користат различни видови на оружје. Грузискиот претседател Михил Скашвили изјави дека на тој начин граѓаните ќе можат го одбранат своето село, град или регион. Грузија во август 2008 година беше во војна со Русија.
XS
SM
MD
LG