Достапни линкови

Во Авганистан се зголемува бројот на цивилните жртви


Обединетите нации соопштија дека повеќе од 2.400 авганистански цивили биле убиени во минатата година од бунтовниците и од војниците на НАТО. Тоа е најголем број на жртви во една година од отстранувањето на талибанскиот режим кон крајот на 2001 година. Во соопштението се прецизира и тоа дека 1.630 цивили биле убиени од талибанците додека 596 во активностите на меѓународните сили во Авганистан.
XS
SM
MD
LG