Достапни линкови

6 мртви во судири на селани и безбедносните сили во Авганистан


Авганистанските официјални лица соопштија денеска дека во судири на група селани и безбедносните сили за време на протест во покраината Хелманд, животот го загубиле 6 лица, а неколку се повредени. Луѓето протестирале поради уништување на копии на Куранот во неодамнешните НАТО немири. НАТО соопшти дека безбедносните сили знаеле за демонстрациите и дека неможе да коментира дали тие отвориле оган кон нив. НАТО негираше и дека ги уништил копиите на светата книга.
XS
SM
MD
LG