Достапни линкови

Убиен универзитетски професор во Техеран.


Иранска државна телевизија јави дека во експлозија на бомба во Техеран загина еден универзитетски професор. Според Англиската Прес ТВ станува збор за професорот Масуд Мохамади, а тој бил убиен во близина на неговиот дом со бомба поставена на мотор. Иран се соочува со најдраматични немири од исламската револуција во 1979 година потикнати од спорните претседателски избори во јуни, кои опозицијата не ги признава за легитимни.
XS
SM
MD
LG