Достапни линкови

Грузискиот суд ги осуди лидерите на бунтот во воената база


Грузискиот суд денеска ги осуди на 30 години затвор организаторите на бунтот во воената база Мукховани, која се наоѓа во околината на Тбилиси. Другите 15 обвинети се осудени на затвор од 3 до 15 години, а поранешниот командант на војската Коба Кабаладзе е ослободен. Бунтот се случи по неколку месечните апсењата на цивили и опозициски демонстрации, како резултат на војната меѓу Грузија и Русија во август во 2008 година. Грузиските власти сметаат дека бунтот бил подржан и финасиран од Русија. Москва ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG