Достапни линкови

Иранскиот суд ќе донесе пресуда за французинката Реис


Иранскиот суд во сабота ќе ја донесе пресудата за французинката Клотилде Реис, која е обвинета за шпиунажа и која беше уапсена за време на опозициските протести во јули. Реис која работи како асистен на универзитет е обвинета дека е дел од Западната завера за дестабилизација на иранските власти, по спорните претседателски избори во јуни. Судењето ги зголеми тензиите меѓу Франција и Иран.
XS
SM
MD
LG