Достапни линкови

Мартиник и Француска Гвајана отфрлија поголема автономија


Жителите на Француска Гвајана и на Мартиник, на вчерашниот референдум го отфрлија предлогот за поголема автономија во рамките на Франција. На тие две територии има голема невработеност и ниски плати, па жителите страхуваат дека без подршка од Франција, ситуацијата би била уште полоша.
XS
SM
MD
LG