Достапни линкови

Поранешен обвинител виновен за смртта на 3 демонстранти во Иран


Иранската парлементарна истрага откри дека поранешниот обвинител во Техеран е виновен за смртта на најмалку тројца анти-владини демонстранти, кои биле уапсени во јули по одржувањето на спорните претседателски избори во земјата. Според истрагата Саед Мортазави инсистирал затворениците да бидат сместени во Кахризак, наместо во официјалниот затвор Евин. Тие починале откако 4 дена биле тепани, не добивале храна и здравствена помош.

XS
SM
MD
LG