Достапни линкови

Поголема излезеност на гласањето во вториот круг во Хрватска


Во другиот круг на претседателските избори во Хрватска до 16 часот на гласање излегле 37, 98 проценти од граѓаните со право на глас. Тоа е за 4 проценти поголема излезеност од првиот избирачки груг на 27 декември., соопшти државната избирачка комисија. Најголем одзив има во Загреб, а најмал во вуковарско-сремската жупанија. Граѓаните гласаат за кандидатот на Социјалдемократската партија Иво Јосиповиќ и за независниот кандидат Милан Бандиќ.
XS
SM
MD
LG