Достапни линкови

Груевски-Македонија ќе бара решение за спорот со Грција


Македонија во наредниот период ќе се обиде да дојде до решение за спорот со Грција во соработка со посредникот Метју Нимиц, соопшти денеска премиерот Никола Груевски. Решението како што изјави Груевски не треба да ги наруши државните и националните интереси. Тој смета дека шпанското претседателство со Европската Унија неможе да направи нешто посебно, додека не се придвижи процесот во однос на прашањето со Грција.


XS
SM
MD
LG