Достапни линкови

Нетанјаху-Палестина не сака да ги обнови мировните преговори


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху соопшти денеска дека палестинските власти одбиваат да ги обноват мировните преговори, иако земјата ги презела сите чекори за да започне процесот. Пред неколку дена американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел изјави дека Вашингтон неможе да гарантира за заем за Израел. Во 1991 година поранешниот американски претседател Џорџ Буш привремено го одложи одобрувањето на Советот на гаранциите за да изврши притисок врз Израел да земе учество во меѓународната мировна конференција.
XS
SM
MD
LG