Достапни линкови

Руските сили убиле 5 милитанти во Дагестан


Руските власти соопштија денеска дека убиле 5 милитанти, во два оделни инциденти во јужниот кавкаски регион Дагестан. Меѓу убиените е и водечкиот лидер на локалната исламска милитантна група Мадрид Бегов за време на операцијата на безбедносните сили во главниот град Махачкала. Бегов порано работел и за специјалните сили на руската полиција, но бил отпуштен во 2004 година. Тој тогаш отишол да студира во Египет, каде остварил контакти со милитантите.
XS
SM
MD
LG