Достапни линкови

2 новинари пуштени на слобода во Иран по опозициските протести


Иранскиот главен обвинител Абас Џафари Долатабади соопшти денеска дека на слобода биле пуштени еден германски и еден сириски новинар, кои беа уапсени за време на опозициските протести на 27 декември. Најмалку 8 луѓе загинаа во судирите на иранските безбедносни сили и опозициските демонстранти, а околу 180 луѓе беа уапсени, меѓу кои 17 новинари и 10 соработници на опозицискиот лидер Мир Хосеин Моусави.

XS
SM
MD
LG