Достапни линкови

Русија и Белорусија на разговори за нафтениот спор


Белорусија и Русија денеска уште еднаш ќе се обидат да го решат спорот околу цената на нафтата што ја зголеми загриженоста за снабдувањето во Европа. Денешната средба во Москва меѓу првиот заменик премиер на Белорусија Владимир Семашко и рускиот заменик премиер Игор Сечин во Москва е продолжување на претходните две за изнаоѓање решение на проблемот, предизвикан со барањето на Русија за повиски цени на нафтата што ја увезува Белорусија.
XS
SM
MD
LG