Достапни линкови

Во светот досега 12.800 починати од новиот грип


Од вирусот на грипот А(Х1Н1) досега во светот починале 12.800 луѓе, е најновиот биланс што денеска го објави Светската Здравствена Организација. Во Европа, до 3-ти јануари од новиот грип починале 2554 луѓе. Според СЗО, грипот е е најраширен во централна, источна и југо-источна Европа, во северна Африка и во некои делови на Азија.
XS
SM
MD
LG